Pszichoterápiás módszerek II.

KOGNITÍV TERÁPIA


Szemléletünk, ahogy az életünket, a minket körülvevő dolgokat látjuk alapjaiban meghatározza az átélt érzéseinket.
A kognitív terápiás kutatások azt mutatják, hogy első a gondolat, amelynek sokszor nem is vagyunk tudatában, de „átsuhan a fejünkön“ és meghatározza a hangulatunkat, érzéseinket egy adott helyzetben.
Ha megtanuljuk felismerni ezeket a gondolatokat képessé válunk befolyásolni akár gyötrelmes depresszív vagy szorongató érzéseinket is.

VISELKEDÉSTERÁPIA

A módszer alapja az a felismerés, hogy ha viselkedésünk kellemes következményekkel jár, akkor egyre gyakrabban produkáljuk, ha kellemetlen rossz következménnyel jár egyre kevesebbet fordul elő a viselkedésrepertoárban.
A viselkedésterápia tehát a viselkedés következményével próbálja befolyásolni a viselkedést. Nagyon egyszerű, de nagyon hatékony módszer, amely nem tud nem hatni, ha megfelelően alkalmazzuk. Éppen ezért fontos szem előtt tartani a szakmai etikai szempontokat és csak a páciens, aki gyakran a kisgyerek, pszichés egészsége és jólléte lehet a cél.

PSZICHODRÁMA


A pszichodráma csoportterápiás módszer. Abból az elgondolásból indul ki, hogy az emberek problémái társas térben alakulnak ki és csoportos-társas közegben is oldhatók meg.

A pszichodráma alapelvei és hatótényezői azonban az egyéni terápiában is jól alkalmazhatóak a konfliktushelyzetek hátterének pontosabb megértésében és kezelésében.

SÉMATERÁPIA

Gyermekkorunkban alakul ki viszonyulásunk a világhoz, amelyben élünk. Ha a személyiségfejlődés során az alapvető érzelmi szükségletek betöltése nem megfelelő, olyan sémák alakulnak ki a gondolkodásunkban, amelyek a későbbiekben nem eredményes viselkedést alakítanak ki a környezetük, társaink felé. A sématerápia megalkotói egy kérdőívvel konkrétan feltárhatóvá tették ezeket a kedvezőtlen sémákat: viselkedésünk gyökereit. A gondolkodási sajátosságok megismerésével a jelen problémái összefüggésbe hozhatóak a korábbi tapasztalatokkal. A sématerápia eszköztárával pedig átírhatóak ezek a sokszor önsorsrontó viselkedések.